Public Home > = Myrtillocactus pages.
       

= Myrtillocactus pages.

-The genus is named in reference to its blue-berry-like fruit. _____________________________ Μικρό γένος κάκτων από το Μεξικό που περιλαμβάνει τέσσερα είδη. Το γένος πήρε το όνομα του από την Ελληνική γλώσσα για τα φρούτα των φυτών του που μοιάζουν με μύρτιλλα ( μύρτα ) και την ομοιότητα τους με τα φρούτα του φυτού μυρτιά. Τα λουλούδια τους είναι μικρά, λευκα και τα φρούτα έχουν γλυκιά γεύση και τρώγονται. Πολλαπλασιάζονται με σπόρους αλλά και με μοσχεύματα που ριζώνουν πολύ εύκολα. Τα είδη του γένους είναι τα: Myrtillocactus cochal Myrtillocactus eichlamii Myrtillocactus geometrizans Myrtillocactus schenckii

© Apostolou Stavros
 
Myrtillocactus geometrizans

Author:(Mart.)Console.
Family:Cactaceae.
Habitat:Mexico.
Synonym:Cereus pugioniferus,Cereus geometrizans,
Myrtillocactus grandiareolatus,Myrtillocactus geometrizans var.pugionifera,
Myrtillocactus pugionifer.

-The genus is named in reference to its blue-berry-like fruit.
__________________________
Καταγράφηκε από :(Mart.)Console.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής : Μεξικό.
Συνώνυμα: Cereus pugioniferus,Cereus geometrizans,
Myrtillocactus grandiareolatus,Myrtillocactus geometrizans var.pugionifera,
Myrtillocactus pugionifer.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors