Public Home > = Neobuxbaumia pages.
       

= Neobuxbaumia pages.

Γένος κάκτων από το Μεξικό που περιλαμβάνει εννέα είδη και πήρε τιμητικά το όνομα του Αυστριακού βοτανολόγου Franz Buxbaum.
Τα λουλούδια των φυτών του γένους έχουν λευκό ή ροζ χρώμα ανάλογα το είδος και ανοίγουν την ημερα.
Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα.

Τα είδη του γένους είναι τα:
Neobuxbaumia euphorbioides
Neobuxbaumia laui
Neobuxbaumia macrocephala
Neobuxbaumia mezcalaensis
Neobuxbaumia multiareolata
Neobuxbaumia polylopha
Neobuxbaumia scoparia
Neobuxbaumia squamulosa
Neobuxbaumia tetetzo

© Apostolou Stavros
 
Neobuxbaumia polylopha

Author:(E.Y.Dawson) Bravo,Scheinvar & Sanchez-Mej.
Family:Cactaceae.
Synonym:Pilocereus polylophus,Carnegiea polylopha,
Cephalocereus polylophus,Cereus polylophus.
Habitat:Mexico.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors