Public Home > = Obregonia pages.
       

= Obregonia pages.

Το γένος Obregonia έχει μόνο ένα είδος από το Μεξικό, την Obregonia denegrii. Το γένος πήρε τιμητικά το όνομα του Μεξικανού προέδρου Alvaro Obregon (1880-1928) Η Obregonia denegrii καταγράφηκε από τον Fric το 1925 και έχει συνώνυμα της τα Ariocarpus denegrii και Strombocactus denegrii . Πολλαπλασιάζεται με σπόρους. Στην φύση είναι υπό εξαφάνιση και προστατεύεται από την Διεθνής Σύμβαση CITES ( appendix I ).

© Apostolou Stavros
 
Obregonia denegrii

Author:Fric 1925.
Family:Cactaceae subfamily:Cactoideae tribe:Cacteae.
Synonym:Ariocarpus denegrii,Strombocactus denegrii.
Habitat:Mexico,Tamaulipas,San Vicente near Ciudad Victoria.
Common names:artichoke cactus,obregonita.

- The genus is named Obregonia to honor Alvaro Obregon (1880 - 1928) president of Mexico.
______________________________
Το γένος Obregonia έχει μόνο ένα είδος από το Μεξικό, την Obregonia denegrii.
Το γένος πήρε τιμητικά το όνομα του Μεξικανού προέδρου Alvaro Obregon (1880-1928)
Η Obregonia denegrii καταγράφηκε από τον Fric το 1925 και έχει συνώνυμα της τα Ariocarpus denegrii και Strombocactus denegrii .
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors