Public Home > Orchidaceae pages. > Psygmorchis pusilla > Psygmorchis pusilla

Psygmorchis pusilla

Author:(L.)Dodson & Dressler 1972.
Family:Orchidaceae.
Habitat:Nicaragua,Costa Rica,Colombia,Panam,
Ecuador,Peru,Trinidad, Surinam,Guyana,
French Guyanan,Venezuela.
Synonyms:Cymbidium iridifolium,Cymbidium pusillum,Epidendrum ventilabrum,
Erycina allemanii,Erycina pusilla,Oncidium allemanii,Oncidium iridifolium,
Oncidium pusillum,Oncidium pusillum var. megalanthum,Psygmorchis allemanii,
Tolumnia pusilla.
-------------------------------------------
Psygmorchis pusilla
Μινιατούρα ορχιδέα που καταγράφηκε από τους Dodson & Dressler το 1972.
Είναι ενδημική στην Νικαράγουα, την Κόστα Ρίκα, την Κολομβία,τον Παναμά, το Σουριναμ και την Βενεζουέλα.
Συνώνυμα της είναι τα: Cymbidium iridifolium, Cymbidium pusillum, Epidendrum ventilabrum, Erycina allemanii, Erycina pusilla, Oncidium allemanii, Oncidium iridifolium, Oncidium pusillum, Oncidium pusillum var. megalanthum, Psygmorchis allemanii, Tolumnia pusilla.

PROTECTED
 
© Apostolou Stavros

Psygmorchis pusilla

Uploaded: November 13, 2008
129