Public Home > = Oreocereus pages.
       

= Oreocereus pages.

-The name Oreocereus comes from the Greek for 'mountain Cereus'.
______________________________
Γένος κάκτων από το Περού, την Βολιβία, την Αργεντινή και την Χιλή που περιλαμβάνει εννέα είδη

Oreocereus celsianus
Oreocereus doelzianus
Oreocereus hempelianus
Oreocereus leucotrichus
Oreocereus pseudofossulatus
Oreocereus ritteri
Oreocereus tacnaensis
Oreocereus trollii
Oreocereus varicolor

Το όνομα του γένους προέρχεται από την λέξη "όρος" ( = βουνό ) και αναφέρεται στο φυσικό περιβάλλον των φυτών που φυτρώνουν στα 3000 μετρα των Άνδεων.
Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα.

© Apostolou Stavros
 
Oreocereus trollii

Author:Kupper.
Family:Cactaceae.
Habitat:Argentina,S.Bolivia.
Synonym:Borzicactus trollii,Oreocereus irigoyenii,Oreocereus bruennowii,
Cereus trollii,Oreocereus celsianus var.bruennowii

-The name Oreocereus comes from the Greek for 'mountain Cereus'.

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors