Public Home > = Oroya pages.
       

= Oroya pages.

Γένος κάκτων που περιλαμβάνει δυο είδη από τα βουνά του Περού.
Το όνομα Oroya προέρχεται από ένα χωριο διπλα στην Lima του περού ,το La Oroya.
Ελάχιστοι βοτανολόγοι πιστεύουν πως το γένος δεν περιλαμβάνει μόνο δυο είδη αλλα περισσότερα.

*Με βάση το Desert-tropicals τα είδη, υποείδη και συνώνυμα της Oroya είναι τα:

Oroya borchersii
Oroya peruviana

Oroya baumanii συνώνυμο του Oroya peruviana
Oroya gibbosa συνώνυμο του Oroya peruviana
Oroya laxiareolata συνώνυμο του Oroya peruviana
Oroya neoperuviana συνώνυμο του Oroya peruviana
Oroya peruviana var. baumanii συνώνυμο του Oroya peruviana
Oroya peruviana var. neoperuviana συνώνυμο του Oroya peruviana
Oroya subocculta συνώνυμο του Oroya peruviana
Oroya subocculta var. laxiareolata συνώνυμο του Oroya peruviana

*Με βάση το Cacti Guide τα είδη του γένους είναι τα:

Oroya acollana
Oroya borchersii
Oroya peruviana

Στην Oroya peruviana αναφέρει ως συνώνυμα τα:
Oroya neoperuviana
Oroya laxiareolata
Oroya subocculta
Oroya baumannii
Oroya gibbosa

© Apostolou Stavros
 
Oroya caespitosa

Family:Cactaceae.

-The genus name comes from La Oroya,a village near Lima,Peru.

    • No comments
    •  Today:  3 views
    • 3 visitors
© Apostolou Stavros
 
Oroya neoperuviana

Author:(K.Schum.) Britton & Rose 1922.
Family:Cactaceae.
Synonym:Oroya peruviana(K.Schum.)Britton & Rose,Oroya peruviana var.neoperuviana,
Oroya subocculta var.laxiareolata,
Oroya laxiareolata,Oroya gibbosa,
Oroya baumanii,Echinocactus peruvianus,Oroya subocculta,
Oroya peruviana var.baumanii
Habitat:Central Peru.

-The genus name comes from La Oroya,a village near Lima,Peru.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors