Public Home > = Ortegocactus pages.
       

= Ortegocactus pages.

Γένος κάκτων από το Μεξικό με μοναδικό εκπρόσωπο του τον Ortegocactus macdougallii. Το όνομα του γένους τιμά την οικογένεια Ortega από το χωριο San Jose Lachiguri, που βοηθησε στην ανακάλυψη του φυτού ενώ το επίθετο του είδους τιμά τον Thomas Baillie MacDougall (1895–1973) που ανακάλυψε το φυτό τον χειμώνα του 1951. Η πρώτη περιγραφή του είδους έγινε το 1961 από τον Edward Johnston Alexander. Ortegocactus macdougallii Edward Alexander Συνώνυμο : Neobesseya macdougallii Ο Ortegocactus φυτρώνει σε ασβεστολιθικά πετρώματα στην Οαχάκα του Μεξικού, τα λουλούδια του είναι κίτρινα και πολλαπλασιάζεται με σπόρους. Είναι ευαίσθητο φυτό στην καλλιέργεια και για αυτό συνήθως είναι εμβολιασμένο. Πολλές φορές είναι φυσικό το φυτό να παίρνει ένα πορτοκαλι χρώμα στην βάση του ( αντιαισθητικό αλλά φυσικό ).

© Apostolou Stavros
 
Ortegocactus macdougallii

Family:Cactaceae.
Author:Edward Alexander 1961.
Habitat:Mexico(Oaxaca)
Synonym:Neobesseya macdougallii.

-This is the only species of the genus.
------------------------------------------
Κάκτος από την Οαχάκα του Μεξικού.
Καταγράφηκε από τον Edward Alexander το 1961.
Ο Ortegocactus macdougallii είναι το μονο είδος του γένους Ortegocactus και έχει ως συνώνυμο το Neobesseya macdougallii.