Public Home > = Pereskia pages.
       

= Pereskia pages.

Γένος τροπικών κάκτων που περιλαμβάνει 17 είδη από το Μεξικό μέχρι την Βραζιλία.
Είναι πρωτόγονοι κάκτοι, έχουν φύλλα και από μερικούς δεν θεωρούνται παχύφυτα ( μοιάζουν πολύ με τριανταφυλλιές ).
Το γένος φέρει τιμητικά το όνομα του Γάλλου βοτανολόγου Nicolas-Claude Fabri de Peiresc ( 16ος αιώνας ).
Το γένος πιστεύετε πως είναι ο πρόγονος των άλλων κάκτων.
Τα λουλούδια των φυτών του γένους ανάλογα το είδος έχουν κόκκινο, πορφυρό, λευκό ή κίτρινο χρώμα.
Το όνομα Rhodocactus είναι συνώνυμα του γένους ενώ μερικές φορές το όνομα Pereskia παραφράζεται ως Peirescia, Peireskia και Perescia.
Τα φυτά του γένους είναι πιο ανθεκτικά στην υγρασία από τους άλλους κάκτους και χρησιμοποιούνται σαν φράκτες ή ως υποκείμενα εμβολιασμού σε Zygocactus.
Τα φρούτα και τα φύλλα από κάποια είδη είναι εδώδιμα.

Τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα:
Pereskia aculeata
Pereskia aureiflora
Pereskia bahiensis
Pereskia bleo
Pereskia diaz-romeroana
Pereskia grandifolia
Pereskia grandifolia subsp. grandifolia
Pereskia grandifolia subsp. violacea
Pereskia guamacho
Pereskia horrida
Pereskia horrida subsp. horrida
Pereskia horrida subsp. rauhii
Pereskia lychnidiflora
Pereskia marcanoi
Pereskia nemorosa
Pereskia portulacifolia
Pereskia quisqueyana
Pereskia sacharosa
Pereskia stenantha
Pereskia weberiana
Pereskia zinniiflora

© Apostolou Stavros
 
Pereskia aculeata var. godseffiana

Pereskia aculeata var. godseffiana (hort. ex Gard. Chron.) Backeberg & F.M. Knuth ex Krainz.
Family: Cactaceae.
Habitat: Caribbean and South America.
Synonym:Pereskia aculeata, Pereskia acardia, Pereskia undulata, Pereskia rubescens, Pereskia longispina, Pereskia aculeata var. rubescens, Pereskia pereskia, Cactus pereskia, Pereskia godseffiana
_____________________________
Pereskia aculeata var. godseffiana (hort. ex Gard. Chron.) Backeberg & F.M. Knuth ex Krainz.
Οικογένεια : Cactaceae.
Χώρα καταγωγής : Καραϊβική και Νότια Αμερική.
Συνώνυμα : Pereskia aculeata, Pereskia acardia, Pereskia undulata, Pereskia rubescens, Pereskia longispina, Pereskia aculeata var. rubescens, Pereskia pereskia, Cactus pereskia, Pereskia godseffiana.

© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 1 visitors