Public Home > = Pereskiopsis pages.
       

= Pereskiopsis pages.

-From Greek 'opsis' looking, because of its resemblance with the genus Pereskia.
_____________________________
Γένος κάκτων που δημιουργήθηκε το 1907 από τους Nathaniel Lord Britton και Joseph Nelson Rose που τοποθέτησαν σε αυτό μερικά είδη από τα γένη Opuntia και Pereskia.
Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική λέξη "Όψις" και αναφέρεται στην ομοιότητα των φυτών του γένους με αυτά από το γένος Περέσκια ( Pereskia ).
Οι Pereskiopsis χρησιμοποιούνται ως υποκείμενα σε εμβολιασμούς και πολλαπλασιάζονται πολύ εύκολα με μοσχεύματα.

Τα είδη του γένους είναι τα:

Pereskiopsis aquosa
Pereskiopsis blakeana
Pereskiopsis diguetii
Pereskiopsis gatesii
Pereskiopsis kellermanii
Pereskiopsis porteri
Pereskiopsis rotundifolia
Pereskiopsis spathulata

© Apostolou Stavros
 
Pereskiopsis diguetii ( Pereskiopsis velutina )

( Pereskiopsis deguetii )

Author:Pereskiopsis diguetii (FA.C.Weber)Britton & Rose.
Family:Cactaceae.
Synonym:Pereskiopsis velutina,Opuntia digueti,
Opuntia diguetii.

Habitat:Midwestern Mexico.

-From Greek 'opsis' looking, because of its resemblance with the genus Pereskia.