Mirabilis Jalapa / Μιραμπίλις / Νυχτολούλουδο / Δειλινό

Author:Linnaeus 1753.
Family:Nyctaginaceae.
Habitat:Tropical America.
Synonym:Nyctago jalapa.
_______________________

Φυτό της οικογένειας Nyctaginaceae που καταγράφηκε από τον Ληναίο το 1753 και είναι ενδημικό της τροπικής Αμερικής αλλά έχει εξαπλωθεί σε όλο τον κόσμο.
Τα λουλούδια του είναι άσπρα, ροζ, κόκκινα,κίτρινα η και συνδυασμός πολλών χρωμάτων με ελαφρο άρωμα.
Ευδοκιμεί σε πολλούς τύπους χώματος, μέ λίγο νερό και ήλιο.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους οι οποίοι είναι δηλητηριώδης όπως και το caudex του.
Το φυτό έχει ετήσιους βλαστούς αλλα πολυετή κόνδυλο (Caudex).
Συνώνυμο του είναι το: Nyctago jalapa.
Το φυτό είναι γνωστό και με τα ονόματα: Δειλινό και Νυχτολούλουδο.

PROTECTED
 
© Apostolou Stavros

Mirabilis Jalapa

Uploaded: February 13, 2010
232