Public Home > = Polaskia pages.
       

= Polaskia pages.

-Polaskia named after American amateur Charles Polaski,of Oklahoma.
________________________________
Γένος κάκτων από το Μεξικό που περιλαμβάνει δυο είδη την Polaskia chende
και την Polaskia chichipe.
Το γένος έχει τιμητικά το όνομα του Αμερικανικης καταγωγής λάτρη των κάκτων Charles Polaski (1898–1986).

* Polaskia chende (Gosselin) A.C. Gibson & K.E.Horak
Συνώνυμα : Cereus chende, Cereus delmoralii, Myrtillocactus chende, Lemaireocereus chende, Heliabravoa chende.

* Polaskia chichipe (Gosselin) Backeberg
Συνώνυμα : Cereus chichipe, Cereus mixtecensis, Myrtillocactus chichipe,
Lemaireocereus chichipe, Lemaireocereus mixtecensis.

© Apostolou Stavros
 
Polaskia chichipe

Author:(Gosselin) Backeberg.
Family:Cactaceae.
Habitat:Mexico.
Synonym:Cereus chichipe,Cereus mixtecensis,
Myrtillocactus chichipe,Lemaireocereus chichipe,
Lemaireocereus mixtecensis.

-Polaskia named after American amateur Charles Polaski,of Oklahoma.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors