Public Home > Portulacaceae pages. ( Montiaceae, … > Anacampseros ustulata (Synonym:Avonia ustulat…

Anacampseros ustulata (Synonym:Avonia ustulata)

-5km E of Seekoegat,CW -IB9902.

Author:E.Mey.ex Fenzl.
Family:Portulacaceae.
Habitat: S.Africa.
Synonym: Avonia ustulata (E.Mey.ex Fenzl) G.D.Rowley.

-Anacampseros:From the Greek anakampto 'to recover' and eros 'love', an herb which was believed to bring back love if touched.
__________________________
Καταγράφηκε από: E.Mey.ex Fenzl.
Οικογένεια : Portulacaceae.
Χώρα καταγωγής :Νότιο Αφρική.
Συνώνυμα : Avonia ustulata (E.Mey.ex Fenzl) G.D.Rowley.

-Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική λέξη 'Ανακάμπτω' και σύμφωνα με τον μύθο τα φυτά αυτά ευνοούσαν την επιστροφή του χαμένου ερωτα.

| Invite
Anacampseros ustulata
1
Anacampseros ustulata
698 views
 
Anacampseros ustulata
2
Anacampseros ustulata
1354 views
 
Anacampseros ustulata
3
Anacampseros ustulata
902 views
 
Anacampseros ustulata
4
Anacampseros ustulata
384 views
 
Anacampseros ustulata
5
Anacampseros ustulata
286 views
 
Anacampseros ustulata
6
Anacampseros ustulata
285 views
 
Anacampseros ustulata
7
Anacampseros ustulata
192 views
 
Anacampseros ustulata
8
Anacampseros ustulata
218 views
 
Anacampseros ustulata
9
Anacampseros ustulata
188 views
 
Anacampseros ustulata
10
Anacampseros ustulata
187 views
 
Anacampseros ustulata
11
Anacampseros ustulata
175 views