Public Home > Primulaceae pages.
       

Primulaceae pages.

サクラソウ科 报春花科 پامچالیان

Cyclamen

© Apostolou Stavros
 
C. graecum bulb Growing in Stavroulas land, in Arcadia, Greece

Ο μεγαλύτερος κόνδυλος Κυκλάμινου που έχει βρεθεί στην Ελλάδα

Σταυρούλα Βεντούρι wrote:
Underlanders. Αραχτοί και ήρεμοι.
Είχαν βρει το σωστό σημείο, δεν τους ενόχλησε κανείς για αιώνες, χουζούρευαν και φιλοσοφούσαν.
Νιρβάνα η φάση.
Πάνω από τα κεφάλια τους άλλαζαν οι αιώνες.
Γίνονταν πόλεμοι, το κλίμα γινόταν ψυχρότερο ή θερμότερο, ζώα εξαφανίζονταν, άνθρωποι περνούσαν και εξαφανίζονταν.
Η παρέα όμως δεν έδινε και μεγάλη σημασία.
Την γωνιά τους δεν την είχε ενοχλήσει κανείς.
Χουζούρευαν στο υγρό χώμα, σκέφτονταν τα μεγάλα κυρίως και στα μικρά δεν έδιναν σημασία, άλλωστε όταν ζεις αιώνες, τα μικρά δεν υπάρχουν.
Που και που όπως ήταν μισοκοιμισμένοι τους έρχονταν κάποια ιδέα και αναφωνούσαν “Εύρηκα” ή έλεγαν “Tα πάντα ρει”,
υπάρχουν φήμες ανεπιβεβαίωτες ότι ακούστηκε κάποια στιγμή να λένε “To be or not to be”,
αλλά μάλλον ήταν κακοήθειες, μιας και η καταγωγή τους ήταν ελληνική.
Χουζούρευαν και το έξυναν κανονικά (σωστά το έγραψα, ΤΟ έξυναν, όχι ΤΑ έξυναν, ένα είχε ο καθένας τους).
Μέχρι που εμφανίστηκε μια παλαβή με μανία ξεβοτανίσματος και εξολόθρευσης ζιζανίων και καλαμιών.
Αφού ξεπάστρεψε τα καλάμια που κάλυπταν την περιοχή, καθάρισε μπάζα και αρχαία κλαδιά από κλαδέματα και ετοιμαζόταν να καλέσει το τρακτέρ να φρεζάρει εκείνο το σημείο που δεν είχε οργωθεί ποτέ, είδε ότι εκεί υπήρχαν κυκλάμινα.
Τίποτα σπουδαίο ή αξιοπρόσεκτο, απλά κοινά Cyclamen graecum.
Και σκέφτηκε ότι καλό θα ήταν να τα μετακινήσει μην τα λιώσει το τρακτέρ.
Ξεκίνησε λοιπόν το σκάψιμο και βρέθηκε μπροστά στους “Φιλοσόφους”.
Μεγάλη η έκπληξη, πολύ μεγάλη.
Περίμενε να είχαν το μέγεθος γροθιάς και βρέθηκε μπροστά σε βολβούς που ζυγίσουν πολλά κιλά.
Ειδικά δε ο ένας ξεπερνούσε κάθε φαντασία. 17,5 κιλά.
Αδύνατον να βγει, μέχρι που ο ίδιος της ψιθύρισε το μυστικό (κλεμμένο από συνάδελφό του) “Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω”.

Σας παρουσιάζω λοιπόν τους Underlanders μου, που έγιναν Highlanders, οι αγαπημένοι μου φιλόσοφοι.
Και ναι, τους έδωσα ονόματα.
Στη πλάτη τους κουβαλάνε πολλά χρόνια και πρέπει να έχουν όνομα.
Ευχαριστώ τον Stavros Apostoloum που με έμαθε πόσο όμορφα και μοναδικά φυτά είναι τα κυκλάμινα, για τις συμβουλές του για την καλλιέργειά τους και για πολλά άλλα, ξέρει αυτός!!!

Λεπτομέρειες εδώ _

http://kaktos.forumgreek.com/t186-topic

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cyclamen
    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cyclamen cyprium / Κυκλάμινο το κυπριακό

© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cyclamen graecum ( Kyklaminos ) Κυκλάμινο το ελληνικό

Author:Link 1934.
Family: Myrsinaceae ( Primulaceae ).
-Cyclamen graecum is a very variable species with a wild distribution which includes the southern parts of the mainland of Greece,most of the Peloponnese,the Saronic Islands,the Sporades,the islands of the eastern Aegean,Crete,Rhodes,the south coast of Turkey,and part of the north of Cyprus.
Synonyms:Cyclamen graecum subsp.mindleri,Cyclamen graecum subsp.graecum,Cyclamen mindleri,Cyclamen pseudograecum Hildebrand.
シクラメン
http://www.cyclamen.org/indexCS.html
----------------------------
Φυτό με μεγάλη εξάπλωση.
Μπορούμε να το βρούμε σε περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας, το μεγαλύτερο μέρος της Πελοποννήσου, τον Σαρωνικό,τις Σποράδες, τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου, την Κρήτη, τη Ρόδο, τα νότια παραλια της Τουρκίας και στο βόρειο τμήμα της Κύπρου.
Ανήκει στην οικογένεια Primulaceae.
Τα τελευταία χρονια με τις ανακατατάξεις των οικογενειών το κυκλάμινο κατατάσσεται στην οικογένεια Myrsinaceae.
Στο φυτό εμφανίζονται πρώτα τα λουλούδια και μετά τα φύλλα.

© Apostolou Stavros

© Apostolou Stavros
 
Cyclamen graecum -Habitat / Κυκλάμινο το ελληνικό

Φυτό με μεγάλη εξάπλωση.
Μπορούμε να το βρούμε σε περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας, το μεγαλύτερο μέρος της Πελοποννήσου, τον Σαρωνικό,τις Σποράδες, τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου, την Κρήτη, τη Ρόδο, τα νότια παραλια της Τουρκίας και στο βόρειο τμήμα της Κύπρου.
Ανήκει στην οικογένεια Primulaceae.
Τα τελευταία χρονια με τις ανακατατάξεις των οικογενειών το κυκλάμινο κατατάσσεται στην οικογένεια Myrsinaceae.
Στο φυτό εμφανίζονται πρώτα τα λουλούδια και μετά τα φύλλα.

© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cyclamen hederifolium

© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cyclamen persicum & C. persicum hybrids

© Apostolou Stavros

© Apostolou Stavros
 
Dolmadakia made from Cyclamen leaves

Κουπέπια ( Ντολμαδάκια ) με φύλλα Κυκλάμινου
Dolmadakia made from Cyclamen leaves

© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Διαφορές στα λουλούδια Cyclamen hederifolium , C. graecum and C. cyprium

Cyclamen graecum, Cyclamen cyprium and Cyclamen hederifolium flowers differences