Public Home > = Pterocactus pages.
       

= Pterocactus pages.

-Pterocactus:from Greek pteron, "wing", referring to the saucer-shaped seed of these plants.
________________
Γένος της οικογενειας Cactaceae από την νότια και δυτική Αργεντινή.
Όλοι οι Pterocactus έχουν βολβώδη ρίζες.
Κατά την διάρκεια του χειμώνα είναι πιθανόν να πέσουν οι βλαστοί οι οποιοι ξαναβγαίνουν το καλοκαίρι.
Μέχρι σήμερα έχουν αναγνωριστεί 9 είδη:
Pterocactus araucanus
Pterocactus australis
Pterocactus fischerii
Pterocactus gonjianii
Pterocactus hickenii
Pterocactus megliolli
Pterocactus reticulatus
Pterocactus tuberosus
Pterocactus valentinii

© Apostolou Stavros
 
Pterocactus tuberosus

Author:(Pfeiff.) Britton & Rose 1919 .
Family:Cactaceae.
Habitat:Northern Argentina.
Synonym:Opuntia tuberosa,Pterocactus tuberosus var.decipiens,
Pterocactus decipiens,Pterocactus kuntzei.

-Pterocactus:from Greek pteron, "wing", referring to the saucer-shaped seed of these plants.

    • No comments
    •  Today:  5 views
    • 4 visitors