Public Home > = Selenicereus pages.
       

= Selenicereus pages.

Family:Cactaceae.

-The name Selenicereus comes from the Greek for 'moon cereus', and refers that the flowers open at night.
----------------------------------
Γένος κάκτων από την Κεντρική Αμερική και την Καραϊβική που περιλαμβάνει 29 είδη και πολλά υβρίδια.
Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική λέξη 'σελήνη' αναφερόμενο στην νυχτερινή άνθηση των φυτών.
Τα λουλούδια είναι συνήθως λευκά, μεγάλα και ελαφρώς αρωματικά.
Πολλαπλασιάζεται με μοσχεύματα και σπόρους και κάποια είδη χρησιμοποιούνται ως υποκείμενο σε εμβολιασμούς.
Συνώνυμα για το γένος είναι τα Deamia, Strophocactus, Strophocereus, Cryptocereus, Marniera και Nyctocereus.

Τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα:

Selenicereus atropilosus
Selenicereus coniflorus
Selenicereus donkelaarii
Selenicereus grandiflorus
Selenicereus grandiflorus subsp. grandiflorus
Selenicereus grandiflorus subsp. lautneri
Selenicereus hamatus
Selenicereus hondurensis
Selenicereus macdonaldiae
Selenicereus nelsonii
Selenicereus pteranthus
Selenicereus rubineus
Selenicereus urbanianus
Selenicereus validus
Selenicereus extensus
Selenicereus inermis
Selenicereus innesii
Selenicereus megalanthus
Selenicereus murrillii
Selenicereus setaceus
Selenicereus spinulosus
Selenicereus tricae
Selenicereus vagans
Selenicereus wercklei
Selenicereus anthonyanus
Selenicereus wittii
Selenicereus testudo
Selenicereus chontalensis
Selenicereus chrysocardius

© Apostolou Stavros
 
Selenicereus anthonyanus

Author:(Alexander)D.R.Hunt.
Family:Cactaceae.
Synonym:Cryptocereus anthonyanus.
Habitat:Mexico-Chiapas..

-The name Selenicereus comes from the Greek for 'moon cereus', and refers that the flowers open at night.
______________________
Καταγράφηκε από :(Alexander)D.R.Hunt.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Μεξικό.
Συνώνυμα: Cryptocereus anthonyanus.

© Apostolou Stavros
 
Selenicereus chrysocardium ( Marniera chrysocardium )

Author:(Alexander) Kimnach.
Synonyms: Epiphyllum chrysocardium, Marniera chrysocardium.
Family: Cactaceae.
Habitat:Mexico.

-The name Selenicereus comes from the Greek for 'moon cereus', and refers that the flowers open at night.
______________________
Καταγράφηκε από :(Alexander) Kimnach.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Μεξικό.
Συνώνυμα: Epiphyllum chrysocardium, Marniera chrysocardium.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Selenicereus grandiflorus

Selenicereus grandiflorus Britton & Rose
Family:Cactaceae.
Synonyms: Selenicereus hallensis, Cactus grandiflorus, Cereus grandiflorus, Cereus kunthianus, Selenicereus kunthianus.
Habitat: Eastern Mexico, Caribbean.

-The name Selenicereus comes from the Greek for 'moon cereus', and refers that the flowers open at night.
______________________
Selenicereus grandiflorus Britton & Rose
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Ανατολικό Μεξικό, Καραϊβική.
Συνώνυμα: Selenicereus hallensis, Cactus grandiflorus, Cereus grandiflorus, Cereus kunthianus, Selenicereus kunthianus.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Selenicereus hamatus

Selenicereus hamatus (Scheidw.) Britton & Rose.
Synonym: Cereus rostratus.
Family: Cactaceae.
Habitat: Mexico.

-The name Selenicereus comes from the Greek for 'moon cereus', and refers that the flowers open at night.