Public Home > Solanaceae pages.
       

Solanaceae pages.

Mandragora pages.

© Apostolou Stavros
 
Brugmansia / Angel's Trumpets

Family:Solanaceae.
____________________

Γένος φυτών από τις τροπικές περιοχές της Νοτιου Αμερικής που περιλαμβάνει 6 είδη.
Λόγω του σχήματος των λουλουδιών της η Brugmansia είναι γνωστή σαν "Τρομπέτα των αγγέλων","Σάλπιγγα των αγγέλων".
Τα λουλούδια είναι αρωματικά και πολλαπλασιάζεται με μοσχεύματα την άνοιξη.

Τα είδη του γένους είναι τα:

Brugmansia arborea
Brugmansia aurea
Brugmansia longifolia
Brugmansia sanguinea
Brugmansia suaveolens
Brugmansia versicolor
Brugmansia vulcanicola

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Mandragora autumnalis - C.Armiros, Schinousa , Greece.


O Μανδραγόρας ανήκει στην οικογένεια σολανίδες.
Είναι ποώδεις φυτό που το βρίσκουμε στις μεσογειακές χώρες.
Η ρίζα του ειναι διχαλωτή και μοιάζει με ανοιχτά πόδια ανθρώπου που στέκεται όρθιος.
Ο θρύλος λεει για αυτοτιμωρία κάποιου άντρα που ερωτεύτηκε μια νεράιδα και όταν αυτή έχασε την ζωή της θέλησε να την ακολουθήσει και ζήτησε να τον θάψουν όρθιο δίπλα της. Οταν κάποιος πάει να τον ξεριζώσει από δίπλα της αυτός βγάζει μια στριγκλιά που σκότωνει.
Οι αρχαίοι ελεγαν γι’αυτούς που κοιμόντουσαν βαθιά 'υπό μανδραγόραν καθεύδειν'.
Συμφωνα με τις παραδόσεις πιστεύουν ότι γιατρεύει τις στείρες γυναίκες,
θεωρούσαν ότι αν πιεις το αφέψημα της ρίζας του θα κάνεις αρσενικά παιδιά,απο εκει και η ονομασία του 'σερνικοβότανο'.
Το φυτό ειναι τοξικο και περιέχει ατροπίνη, σκοπολαμίνη και υοσκυαμίνη που αποτελούν πολύτιμες φαρμακευτικές ουσίες και χρησιμοποιούνται σαν αντισπασμωδικά και καταπραϋντικά.
-------------------------------------------
マンドレイク Мандрагора Adam otu

© Apostolou Stavros
 
Solandra maxima

Author:(Sesse & Moc.) P. S. Green.
Family:Solanaceae Juss.
Habitat:Mexico.
Common Name:Gold Cup,Cup-of-Gold,Trumpet Plant.
----------------------------
Solandra :
Αναρριχώμενο φυτό από την οικογένεια Solanaceae.
Κατάγεται από το Μεξικό,τις τροπικές περιοχές της Λατινικής Αμερικής και τις Ινδίες.
Πολλαπλασιάζεται με μοσχεύματα και εναέριες καταβολάδες.
Είδη του γένους είναι τα:
Solandra boliviana
Solandra brachycalyx
Solandra brevicalyx
Solandra grandiflora (συνώνυμο:Solandra nitida)
Solandra guerrerensis
Solandra guttata
Solandra longiflora
Solandra maxima
Solandra nizandensis
Solandra paraensis

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Solanum mauritianum

Solanum mauritianum Scop.
Family: Solanaceae.
Habitat: South America, including Northern Argentina, Southern Brazil, Paraguay and Uruguay.
Common names : Woolly Nightshade , Ear-leaved Nightshade, Flannel Weed , Bugweed , Tobacco Weed , Tobacco Bush , Wild Tobacco, Kerosene Plant .
________________________________
Solanum mauritianum Scop.
Οικογένεια: Solanaceae.
Χώρα καταγωγής : Νότια Αμερική, συμπεριλαμβανομένης της Βόρειας Αργεντινής, Νότιας Βραζιλίας, Παραγουάης και Ουρουγουάης.
Κοινά ονόματα : Woolly Nightshade, Ear-leaved Nightshade, Flannel Weed , Bugweed , Tobacco Weed , Tobacco Bush , Wild Tobacco, Kerosene Plant .

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors