Public Home > Solanaceae pages. > Solandra maxima > Solandra maxima (20)

Solandra maxima

Author:(Sesse & Moc.) P. S. Green.
Family:Solanaceae Juss.
Habitat:Mexico.
Common Name:Gold Cup,Cup-of-Gold,Trumpet Plant.
----------------------------
Solandra :
Αναρριχώμενο φυτό από την οικογένεια Solanaceae.
Κατάγεται από το Μεξικό,τις τροπικές περιοχές της Λατινικής Αμερικής και τις Ινδίες.
Πολλαπλασιάζεται με μοσχεύματα και εναέριες καταβολάδες.
Είδη του γένους είναι τα:
Solandra boliviana
Solandra brachycalyx
Solandra brevicalyx
Solandra grandiflora (συνώνυμο:Solandra nitida)
Solandra guerrerensis
Solandra guttata
Solandra longiflora
Solandra maxima
Solandra nizandensis
Solandra paraensis

PROTECTED
 
© Apostolou Stavros

Solandra maxima (20)

Uploaded: January 24, 2011
30