Public Home > = Strombocactus pages.
       

= Strombocactus pages.

Γένος κάκτων με μοναδικό εκπρόσωπο του τον Strombocactus disciformis ο οποίος διαιρείται σε δυο υποείδη τον Strombocactus disciformis subsp. disciformis με λευκά λουλούδια και τον Strombocactus disciformis subsp. esperanzae με πορφυρά λουλούδια. Το γένος είναι ενδημικό στο Μεξικό και τα φυτά του πολλαπλασιάζονται με σπόρους. Από αναλύσεις DNA που έγιναν αποκάλυψαν στενή σχέση του Strombocactus με τα γένη Turbinicarpus, Ariocarpus και Pediocactus. Ο Strombocactus disciformis είναι ευαίσθητος στην υγρασία.

© Apostolou Stavros
 
Strombocactus

Family:Cactaceae.
-The generic name Strombocactus derives from the Greek word 'strombos' meaning 'fir cone,spinning top' referring to the shape of the plants, and the word cactus.
--------------------------------
Σπάνιο είδος κάκτου από το Μεξικό και το μονο είδος του γένους Strombocactus.
Καταγράφηκε από τους (DC.)Britton & Rose το 1922 και έχει συνώνυμα του τα Mammillaria disciformis,Strombocactus jarmilae,
Strombocactus disciformis ssp.jarmilae.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Strombocactus

Strombocactus

Γένος κάκτων με μοναδικό εκπρόσωπο του τον Strombocactus disciformis ο οποίος διαιρείται σε δυο υποείδη που είναι τα
Strombocactus disciformis subsp. disciformis με λευκά λουλούδια
και Strombocactus disciformis subsp. esperanzae με πορφυρά λουλούδια

Το γένος είναι ενδημικό στο Μεξικό και φυτρώνει κυρίως σε βράχια με ασβεστόλιθο σε υψόμετρο μεταξύ 1000 και 1600 m.
Το όνομα Strombocactus επινοήθηκε από τους Nathaniel Lord Britton και Joseph Nelson Rose το 1922 από την Έλληνική λέξη " στρόμπος " που σημαίνει κουκουνάρι, σβούρα ( στα αρχ. Ελληνικά " στρόβος " = " δίνη, περιστροφή" ) και αναφέρεται στο σχήμα των φυτών.

Από αναλύσεις DNA που έγιναν αποκάλυψαν στενή σχέση του Strombocactus με τα γένη Turbinicarpus, Ariocarpus και Pediocactus.

Ο Strombocactus disciformis στην καλλιέργεια χρειάζεται λίγο πότισμα , μείγμα χώματος με πολύ καλή αποστράγγιση και ένα πολύ φωτεινό σημείο αλλά όχι άμεσο και έντονο ήλιο.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους.
Στην Κόκκινη Λίστα των Απειλούμενων Ειδών ( IUCN ) χαρακτηρίζεται ως τρωτό και απειλείται από την παράνομη συλλογής φυτών και σπόρων από την φύση.
Και τα δύο υποείδη του περιλαμβάνονται στο Παράρτημα 1 της Σύμβαση για το Διεθνές Εμπόριο Απειλούμενων ειδών ( CITES )


************

Το 2008 κατά τη διάρκεια μιας αποστολής στις απόκρημνες χαράδρες του Infernillo ( Hidalgo , Mexico ) οι ερευνητές S. Arias και E. Sanchez βρήκαν κάποια φυτά που διέφεραν μορφολογικά και πήραν δείγματα για έρευνα.
Το 2010 δημοσίευσαν τα αποτελέσματα της έρευνας σε περιοδικό για την Βιοποικιλότητα του Μεξικού ( Revista Mexicana de Biodiversidad 81: 619- 624, 2010 ) αναφέροντας την ανακάλυψη νέου είδους στο γένος με το το όνομα Strombocactus corregidora S. Arias & E. Sanchez .

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Strombocactus disciformis

Author:(DC.)Britton & Rose 1922.
Habitat:Mexico-Queretaro,Hidalgo.
Synonym:Mammillaria disciformis DC 1828,
Strombocactus jarmilae,
Strombocactus disciformis ssp.jarmilae.
Family:Cactaceae.

-The generic name Strombocactus derives from the Greek word 'strombos' meaning 'fir cone,spinning top' referring to the shape of the plants, and the word cactus.
-----------------------------
Σπάνιο είδος κάκτου από το Μεξικό και το μονο είδος του γένους Strombocactus.
Καταγράφηκε από τους (DC.)Britton & Rose το 1922 και έχει συνώνυμα του τα Mammillaria disciformis,Strombocactus jarmilae,
Strombocactus disciformis ssp.jarmilae.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Strombocactus disciformis ( 3 heads )

Author:(DC.)Britton & Rose 1922.
Habitat:Mexico-Queretaro,Hidalgo.
Synonym:Mammillaria disciformis DC 1828,
Strombocactus jarmilae,
Strombocactus disciformis ssp.jarmilae.
Family:Cactaceae.

-The generic name Strombocactus derives from the Greek word 'strombos' meaning 'fir cone,spinning top' referring to the shape of the plants, and the word cactus.
-----------------------------------
Σπάνιο είδος κάκτου από το Μεξικό και το μονο είδος του γένους Strombocactus.
Καταγράφηκε από τους (DC.)Britton & Rose το 1922 και έχει συνώνυμα του τα Mammillaria disciformis,Strombocactus jarmilae,
Strombocactus disciformis ssp.jarmilae.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Strombocactus disciformis ssp. esperanzae

Author:Glass & S.Arias 1996.
synonyms:Strombocactus pulcherrimus.
Habitat:Mexico(Guanajuato).
Family:Cactaceae.

-The generic name Strombocactus derives from the Greek word 'strombos' meaning 'fir cone,spinning top' referring to the shape of the plants, and the word cactus.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors