Public Home > Taccaceae ( Dioscoreaceae ) pages.
       

Taccaceae ( Dioscoreaceae ) pages.

© Apostolou Stavros
 
Tacca chantrieri

Author: Eduard-Francois Andre 1901.
Family: Dioscoreaceae / Taccaceae.
Habitat: South East Asia.
Synonyms:Tacca minor,Tacca paxiana,
Tacca esquirolii,Schizocapsa itagakii.
__________________________
Φυτό από την οικογένεια Taccaceae που πρόσφατα μεταφέρθηκε από την APG II στην οικογένεια Dioscoreaceae.
Καταγράφηκε από τον Éduard-François André το 1901 και κατάγεται από την Νοτιοανατολική Ασία.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους και ριζώματα.
Το φυτό είναι γνωστό με τα ονόματα γλώσσα του διαβόλου,διάβολο-λούλουδο, νυχτερίδο-λούλουδο.
Συνώνυμα του είναι τα:Tacca minor,Tacca paxiana,
Tacca esquirolii,Schizocapsa itagakii.


    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors