Public Home > = Uebelmannia pages.
       

= Uebelmannia pages.

Γένος κάκτων από την Βραζιλία που πήρε το όνομα του από τον Σουηδό φυτωριούχο Werner Uebelmann ο οποίος το εισήγαγε πρώτος στην Ευρώπη. Τα φυτά του γένους απειλούνται με εξαφάνιση από την παράνομη συλλογή από το φυσικό τους περιβάλλον και περιλαμβάνονται στο παράρτημα Ι της σύμβασης CITES. Τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα: Uebelmannia buiningii Uebelmannia gummifera Uebelmannia pectinifera Uebelmannia pectinifera subsp. pectinifera Uebelmannia pectinifera subsp. flavispina Uebelmannia pectinifera subsp. horrida

© Apostolou Stavros
 
Uebelmannia flavispina

Author: Buining & Brederoo 1973.
Family: Cactaceae.
Habitat:Brazil,Minas Gerais.
Synonym:Uebelmannia pectinifera ssp.flavispina.

-Named after Werner Uebelmann, the Swiss nurseryman who imported them into Europe.
-----------------------------------
Καταγράφηκε από : Buining & Brederoo
Έτος καταγραφής :1973
Οικογένεια : Cactaceae
χωρα καταγωγής : Βραζιλία.
Συνώνυμα:Uebelmannia pectinifera ssp.flavispina.

-Το γένος Uebelmannia πήρε το όνομα του από τον Σουηδό φυτωριουχο Werner Uebelmann ο οποιος το εισήγαγε πρώτος στην Ευρώπη.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Uebelmannia gummifera ssp. meninensis

Author: (Buining) P.J.Braun & Esteves 1995.
Synonym:Uebelmannia meninensis,
Uebelmannia meninensis var.rubra,Uebelmannia gummifera ssp.meninensis,
Uebelmannia gummifera var.rubra.
Habitat:Brazil - Minas Gerais.
Family:Cactaceae.

-Named after Werner Uebelmann, the Swiss nurseryman who imported them into Europe.
-------------------------------
Καταγράφηκε από : (Buining) P.J.Braun & Esteves
Έτος καταγραφής :1995
Οικογένεια : Cactaceae
χωρα καταγωγής : Βραζιλία
Συνώνυμα:Uebelmannia meninensis,
Uebelmannia meninensis var.rubra,Uebelmannia gummifera ssp.meninensis,
Uebelmannia gummifera var.rubra.

-Το γένος Uebelmannia πήρε το όνομα του από τον Σουηδό φυτωριουχο Werner Uebelmann ο οποιος το εισήγαγε πρώτος στην Ευρώπη.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Uebelmannia pectinifera

Author: Buining 1967.
Habitat:Brazil,Minas Gerais.
Synonym:Uebelmannia pectinifera var.pseudopectinifera,
Uebelmannia pectinifera var.multicostata.
Family:Cactaceae.

-Named after Werner Uebelmann, the Swiss nurseryman who imported them into Europe.
------------------------------
Καταγράφηκε από : Buining
Έτος καταγραφής :1967
Οικογένεια : Cactaceae
χωρα καταγωγής : Βραζιλία
Συνώνυμα:Uebelmannia pectinifera var.pseudopectinifera,
Uebelmannia pectinifera var.multicostata.

-Το γένος Uebelmannia πήρε το όνομα του από τον Σουηδό φυτωριουχο Werner Uebelmann ο οποιος το εισήγαγε πρώτος στην Ευρώπη.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Uebelmannia pectinifera variegata

Author: Buining 1967.
Habitat:Brazil,Minas Gerais.
Synonym:Uebelmannia pectinifera var.pseudopectinifera,
Uebelmannia pectinifera var.multicostata.
Family:Cactaceae.

-Named after Werner Uebelmann, the Swiss nurseryman who imported them into Europe.
----------------------------------
Καταγράφηκε από : Buining
Έτος καταγραφής :1967
Οικογένεια : Cactaceae
χωρα καταγωγής : Βραζιλία
Συνώνυμα:Uebelmannia pectinifera var.pseudopectinifera,
Uebelmannia pectinifera var.multicostata.

-Το γένος Uebelmannia πήρε το όνομα του από τον Σουηδό φυτωριουχο Werner Uebelmann ο οποιος το εισήγαγε πρώτος στην Ευρώπη.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors