Public Home > ZİLEDEN HABERLER > Zileden Haberler-2016 > Zile Şeyhnusrettin Köyünde Mera Alanı Ça…

Zile Şeyhnusrettin Köyünde Mera Alanı Çalışmaları

Mayıs sonu itibari ile açılışı yapılacak olan Şeyhnusrettin Köyü mera alanına ilçe Kaymakamımız Sayın Nuri ÖZDER, İl Müdürümüz M.Ali YAVAŞ, Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Prof. Yaşar KARADAĞ İlçe Müdürümüz Z. DEMİRTAŞ, Özel İdare Müdürü Hulusi DURAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü T. KAPLAN ve Şeyhnusrettin Köyü muhtarı mera alanını kontrol ederek yapılan çalışmaları yerinde görmüşlerdir.

4342 Sayılı Mera Kanunu kapsamında İlçemiz Şeyhnusrettin Köyü sınırları içerisinde bulunan 5 parselden oluşan 420,97 dekar alanda, GOP Üniversitesi ve Tokat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte yürütülen mera ıslahı ve amenajman çalışması yapılmıştır.

Bu çalışmalar kapsamında meralarda ot kalitesinin ve verimliliğin artırılması için 4550 kg 20.20.O kompoze gübre ve 3050 kg amonyum nitrat gübresi meralarda tatbik edilmesi yine söz konusu meralarda standartların yükseltilmesi için gölgelik suluk kaşınma kazığı ve tuzluk üniteleri yapılarak meralardan daha etkin faydalanması sağlanacaktır.

Bu çalışmalar esnasında hayvanların mera alanlarında istifade edememeleri nedeniyle kaba yem açığının giderilebilmesi için hayvan sahiplerine 50 kg yonca 400 kg silajlık mısır tohumu verilerek ekilişleri yaptırılmış olup, kaba yem ihtiyacı bu şekilde sağlanmıştır.

Print all photos for $0.45 | Slideshow | Invite
1
Order print
203 views
 
2
Order print
189 views
 
3
Order print
169 views