Public Home > ZİLEDEN HABERLER > Zileden Haberler-2016 > ZİLE'DE HUKUKÇULAR BULUŞMASI

ZİLE'DE HUKUKÇULAR BULUŞMASI


--- Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil başta olmak üzere Yargıtay ve HSYK Üyesi birçok hukukçu Zile'de tarihi ve turisttik yerleri gezerek incelemelerde bulundular.

Zile Belediyesi Kültür evinde bir araya gelen hukukçuları Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Belediye Başkan yardımcısı Bilal Koç konuklarını kapıda karşıladı. Başkan Vidinel kültür evinde konuklarına Zile tarihi hakkında bilgi verirken burada yaptığı açıklamasında; İlçemizi ziyaretinizden dolayı çok mutlu olduk. Zile'miz insanlarımıza sevgiyle, hoşgörü ile kucakladığı bir yer. Zile'miz insanları bir birini Yunus emre sevgisiyle, hünkar Hacı Bektaşi sevdasıyla, Mevlana aşkıyla samimi duygularla kucakladığı bir yer. Hiç kimse kimseyi ötekileştirmez herkes bir birini olduğu gibi görür adeta hepimiz şuanda bulunduğumuz bahçede gibi Anadolu bahçesinin çiçekleriyiz. Hepimiz bir birimizi Alevi siyle, Sünni'siyel, Türkü'le, Kürdü ile olduğumuz gibi seviyor bağrımıza basıyoruz. Çünkü biliyoruz ki Cumhuriyetimizi birlikte kurduk birlikte yaşayacağız diye belirtti.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit yaptığı konuşmasında 4 yıl 8 ay Zile'de görev yaptım burası Türkiye'nin harcı. Türkiye güçlü bir devlet güçlü devlet olması için iki özelliği olması gerek bir demokrasi, iki hukukun üstünlüğü birde bunları tamamlayan çoğulculuk. Biz bunları yapabilirsek karşılıklı sevgiyi saygıyı toplumda yeşerte bilirsek Türkiye devletinin önüne çıkabilecek hiç bir güç olamaz. Zile benim örneğim burada benim çok güzel günlerim geçti. Zile'de Sezar'ın bir sözü Veni, Vidi, Vici, Bizde bir kaç sene önce geldik, gördük şimdide Yargıtay başkanı olarak devam ediyoruz. Bizim burada karşılıklı sevgi ve sayıyla güzel ünlerimiz oldu diye konuştu.

Konuklara Kültür evin Acısu Köyü Semah ekibi tarafından semah gösteri, Zile Nene Hatun Anadolu Kız Meslek Lisesi folklor ekibi tarafından folklor gösterisi yaptı. Misafirler daha sonra Tarihi Zile Kalesinde Zile Belediyesi Mehteranı konser verdi. Konser sonrası Belediye Kültür Müdürü Necmettin Eryılmaz misafirlere Zile Kalesi tarihçesi hakkında bilgi verdi. Kale ziyaretinden sonra sırasıyla Elbaşoğlu cami, Gaydaroğlu konağı, Ulu cami ve Amasya caddesini gezerek incelemelerde bulundular. Yargıtay Başkanı Cirit görev yaptığı Zile Adalet Sarayını ziyaret etti.

Misafir hukukçulara Belediye Başkanı Lütfi Vidinel Dericioğlu Restoranda akşam yemeği ikramında bulundu burada başkan Vidinel Zile'yi ziyaretleri anısına Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil ve TRT Televizyon Daire Başkanı Tuncay Yürekli plaket takdim etti. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'de Belediye Başkanı Lütfi Vidinel'le plaket verdi.

Hukukçuların Zile ziyaretine Yargıtay ve HSYK Üyeleriyle birlikte Tokat Valisi Cevdet Can, Zile Kaymakamı Nuri Özder, Turhal Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu katıldı.

Print all photos for $16.65 | Slideshow | Invite
1
Order print
199 views
 
2
Order print
240 views
 
3
Order print
229 views
 
4
Order print
216 views
 
5
Order print
217 views
 
6
Order print
233 views
 
7
Order print
220 views
 
8
Order print
230 views
 
9
Order print
209 views
 
10
Order print
230 views
 
11
Order print
234 views
 
12
Order print
255 views
 
13
Order print
183 views
 
14
Order print
265 views
 
15
Order print
244 views
 
16
Order print
198 views
 
17
Order print
202 views
 
18
Order print
186 views
 
19
Order print
265 views
 
20
Order print
211 views
 
21
Order print
178 views
 
22
Order print
238 views
 
23
Order print
227 views
 
24
Order print
235 views