Public Home > Amaryllidaceae pages. > Boophane > Boophane disticha

Boophane disticha

Author:Herbert 1821.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Southern Africa.
Synonym:Amaryllis districha.
Pop names:Bushman poison bulb,Candelabra flower,
Cape poison bulb,Century plant,Fan leaved boophane,
Poison bulb,Red posy,Windball,Fireball.

-The name Boophone is derived from the Greek bous, ox, and phone, death, referring to the poisonous properties of the bulb.

-------------------------------------------
Η Boophane disticha είναι φυτό της οικογενειας Amaryllidaceae απ την Νότιο Αφρική.
Καταγράφηκε από τον Herbert το 1821.
Ο βολβός είναι δηλητηριώδης και χρησιμοποιείτε από μερικές Aφρικανικές φυλές σαν δηλητήριο για τα βέλη τους και από παραδοσιακούς θεραπευτές για την θεραπεία του πόνου και των τραυμάτων.
Τα φύλλα της χρησιμοποιούνται για να σταματήσουν αιμορραγίες αλλα είναι δηλητηριώδες για τα ζώα.
Ο μονος τρόπος αναπαραγωγής του φυτού είναι οι σπόροι.
Στην φύση ανθίζει μετά τις καλοκαιρινές φωτιές και βροχοπτώσεις.

http://video.fotki.com/PanosS/48909/

| Invite
Boophane disticha
1
Boophane disticha
296 views
 
Boophane disticha
2
Boophane disticha
305 views
 
Boophane disticha
3
Boophane disticha
274 views
 
Boophane disticha
4
Boophane disticha
251 views
 
Boophane disticha
5
Boophane disticha
265 views
 
Boophane disticha
6
Boophane disticha
275 views
 
Boophane disticha
7
Boophane disticha
426 views
 
Boophane disticha
8
Boophane disticha
282 views
 
Boophane disticha
9
Boophane disticha
252 views
 
Boophane disticha
10
Boophane disticha
241 views
 
Boophane disticha
11
Boophane disticha
239 views
 
Boophane disticha
12
Boophane disticha
238 views
 
Boophane disticha
13
Boophane disticha
249 views
 
Boophane disticha
14
Boophane disticha
224 views
 
Boophane disticha
15
Boophane disticha
232 views
 
Boophane disticha
16
Boophane disticha
254 views