Public Home > Amaryllidaceae pages. > Pancratium > Pancratium maritimum (Foto's from habitat)

Pancratium maritimum (Foto's from habitat)

Author:L.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Mediterranean.
Common Greek name:Krinos tis Thalassas.
Common names:Sea Daffodil,Sea Lily,Sea pancratium lily,Sand Lily,Lys de Mer,Giglio di Mare,Narciso das Areias,Pancracio,Strandlilie,Meermachtblume,Meernarzisse.
----------------------------------------
Το Pancratium maritimum η κρίνος της θάλασσας ανήκει στην οικογένεια Amaryllidaceae.
Φυτρώνει σε παραλιακές περιοχές και σε αμμώδη εδάφη της Μεσογείου.
Καταγράφηκε από τον Κάρολο Ληναίο το 1753.
Ο πολλαπλασιασμός του γίνετε με βολβούς και σπόρους.

| Invite
Pancratium maritimum
1
Pancratium maritimum
216 views
 
Pancratium maritimum
2
Pancratium maritimum
221 views/1 сomments
Pancratium maritimum
3
Pancratium maritimum
251 views/1 сomments
Pancratium maritimum
4
Pancratium maritimum
201 views
 
Pancratium maritimum
5
Pancratium maritimum
174 views
 
Pancratium maritimum
6
Pancratium maritimum
215 views
 
Pancratium maritimum
7
Pancratium maritimum
199 views
 
Pancratium maritimum
8
Pancratium maritimum
208 views
 
Pancratium maritimum
9
Pancratium maritimum
206 views
 
Pancratium maritimum
10
Pancratium maritimum
231 views
 
Pancratium maritimum
11
Pancratium maritimum
184 views
 
Pancratium maritimum
12
Pancratium maritimum
187 views
 
Pancratium maritimum
13
Pancratium maritimum
328 views
 
Pancratium maritimum
14
Pancratium maritimum
276 views
 
Pancratium maritimum
15
Pancratium maritimum
256 views
 
Pancratium maritimum
16
Pancratium maritimum
209 views