Public Home > Araceae pages. > Zamioculcas zamiifolia

Zamioculcas zamiifolia

Author:(G. Lodd.) Engler 1905.
Family:Araceae subfamily:Aroideae tribe:Zamioculcadeae.
Synonyms:Caladium zamiifolium Lodd. 1829,
Zamioculcas lanceolata Peter 1929,
Zamioculcas loddigesii Schott 1856.
Common names:ZZ plant,aroid palm,fat boy,eternity plant.
Habitat:Tanzania,Zanzibar,Kenya,Zimbabwe,Mozambique,South Africa.

-The name Zamioculcas derives from Zamia,a genus of the cycad family Zamiaceae.
-----------------------------
Τροπικό φυτό από την Αφρική που ανήκει στην οικογένεια Araceae και είναι το μοναδικό του γένους Zamioculcas.
Πήρε το όνομα του από την ομοιότητα των φύλλων του με τα φύλλα του φυτού Ζάμια ( Zamia ).
Πολλοί λανθασμένα ονομάζουν το φυτό Ζάμια.
Το ριζικό σύστημα του Zamioculca αποτελείται από κονδύλους και πολλαπλασιάζεται με την διαίρεση τους.
Επίσης πολλαπλασιάζετε και με φύλλα.
Αντέχει σε μεγάλες περιόδους ξηρασίας και σε χώρους με λίγο φωτισμό.

| Invite
Zamioculcas zamiifolia
1
Zamioculcas zamiifolia
374 views
 
Zamioculcas zamiifolia
2
Zamioculcas zamiifolia
337 views
 
Zamioculcas zamiifolia
3
Zamioculcas zamiifolia
518 views
 
Zamioculcas zamiifolia
4
Zamioculcas zamiifolia
618 views
 
Zamioculcas zamiifolia
5
Zamioculcas zamiifolia
790 views
 
Zamioculcas zamiifolia
6
Zamioculcas zamiifolia
1228 views
 
Zamioculcas zamiifolia
7
Zamioculcas zamiifolia
508 views
 
Zamioculcas zamiifolia
8
Zamioculcas zamiifolia
1012 views
 
Zamioculcas zamiifolia
9
Zamioculcas zamiifolia
560 views
 
Zamioculcas zamiifolia
10
Zamioculcas zamiifolia
597 views
 
Zamioculcas zamiifolia
11
Zamioculcas zamiifolia
285 views
 
Zamioculcas zamiifolia
12
Zamioculcas zamiifolia
266 views
 
Zamioculcas zamiifolia
13
Zamioculcas zamiifolia
541 views
 
Zamioculcas zamiifolia
14
Zamioculcas zamiifolia
379 views
 
Zamioculcas zamiifolia
15
Zamioculcas zamiifolia
292 views
 
Zamioculcas zamiifolia
16
Zamioculcas zamiifolia
218 views