Public Home > Asclepiadaceae ( Apocynaceae ) page… > Orbea > Orbea variegata ( Stapelia variegata )

Orbea variegata ( Stapelia variegata )

Author:(L.)Haworth 1812
Habitat:South Africa
Synonym:Stapelia variegata,Stapelia Hanburyana,Stapelia luxurians,Stapelia Uspenskyi
Family:Asclepiadaceae - Apocynaceae.

-The genus name Orbea derives from the Latin word orbis meaning 'circle,disc'.
________________________
Orbea variegata ( Stapelia variegata )
Καταγράφηκε το 1812 από τον Haworth.
Κατάγεται από την Νότιο Αφρική και έχει συνώνυμα τα Stapelia variegata, Stapelia Hanburyana, Stapelia luxurians, Stapelia Uspenskyi.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους και μοσχεύματα.

| Invite
Orbea variegata
1
Orbea variegata
338 views
 
Orbea variegata
2
Orbea variegata
282 views
 
Orbea variegata
3
Orbea variegata
281 views
 
Orbea variegata
4
Orbea variegata
258 views
 
Orbea variegata
5
Orbea variegata
265 views
 
Orbea variegata
6
Orbea variegata
278 views
 
Orbea variegata
7
Orbea variegata
319 views
 
Orbea variegata
8
Orbea variegata
304 views
 
Orbea variegata
9
Orbea variegata
270 views
 
Orbea variegata
10
Orbea variegata
306 views
 
Orbea variegata
11
Orbea variegata
276 views
 
Orbea variegata
12
Orbea variegata
253 views
 
Orbea variegata
13
Orbea variegata
260 views
 
Orbea variegata
14
Orbea variegata
230 views
 
Orbea variegata
15
Orbea variegata
239 views
 
Orbea variegata
16
Orbea variegata
277 views