Public Home > Asteraceae - Compositae pages. > Roldana petasitis ( Senecio petasitis )

Roldana petasitis ( Senecio petasitis )

Author: (Sims) H.Rob. & Brettell.
Family:Asteraceae.
Habitat:Mexico,El Salvador,Guatemala,Honduras,Nicaragua.
Synonyms: Senecio petasitis,Cineraria petasitis.
_____________________
Αιθάλης θάμνος με βελούδινα φύλλα από την οικογένεια Asteraceae και καταγωγή το Μεξικό, Το Ελ Σαβαδόρ, την Γουατεμάλα, την Ονδούρα και την Νικαράγουα.
Τα λουλούδια του είναι κίτρινα και βγαίνουν σε ταξιανθίες στο τέλος του χειμώνα.
Φυτεύεται σε ηλιόλουστες περιοχές και δεν χρειάζεται πολύ πότισμα.
Άλλα όνομα τα με τα οποία το φυτό είναι γνωστό είναι τα: Senecio petasitis και Cineraria petasitis
Πολλαπλασιάζεται με μοσχεύματα τα οποια ριζώνουν πολύ εύκολα.

| Invite
Roldana petasitis
1
Roldana petasitis
335 views
 
Roldana petasitis
2
Roldana petasitis
257 views
 
Roldana petasitis
3
Roldana petasitis
257 views
 
Roldana petasitis
4
Roldana petasitis
1161 views
 
Roldana petasitis
5
Roldana petasitis
1644 views
 
Roldana petasitis
6
Roldana petasitis
293 views
 
Roldana petasitis
7
Roldana petasitis
270 views