Public Home > Crassulaceae pages. > Bryophyllum - Kalanchoe > Bryophyllum tubiflorum

Bryophyllum tubiflorum

Author: Harvey.
Family:Crassulaceae.
Synonym:Bryophyllum delagoense,
Geaya purpurea,Bryophyllum tubiflorum,
Kalanchoe delagoensis,Kalanchoe verticillata,
Bryophyllum verticillatum,
Kalanchoe tubiflora
Habitat:Southern Madagascar.

-The genus Bryophyllum now included in Kalanchoe.

-Bryophyllum:From the Greek 'bryo' sprout and 'phyllon' leaf.
__________________________

Φυτό από την οικογένεια Crassulaceae και το γένος Bryophyllum το οποίο μεταφέρθηκε στο γένος Kalanchoe.
Καταγράφηκε από τον Harvey και κατάγεται από τις περιοχές της νότιας Μαδαγασκάρης.
Φυτρώνει παντού ακόμα και σε ελάχιστο χώμα.
Το φυτό ανθίζει μετά από δυο-τρία χρόνια βγάζοντας μια ταξιανθία με πορτοκαλί ή κόκκινα λουλούδια.
Το φυτό μετά την ανθοφορία πεθαίνει.
Περιμετρικά σε κάθε φύλλο του φυτού εμφανίζονται χιλιάδες φυταριά τα οποία πέφτοντας φυτρώνουν και δημιουργούν τις επόμενες γενιές.
Ένας τρόπος για να μην αφήσουμε το φυτό να πεθάνει μετά την ανθοφορία είναι να του κόψουμε το ανθοφόρο.
Με την κοπή του ανθοφόρου βλαστού το φυτό διακλαδίζεται και συνεχίζει να μεγαλώνει.
Συνώνυμα του είναι τα : Bryophyllum delagoense, Geaya purpurea, Bryophyllum tubiflorum, Kalanchoe delagoensis, Kalanchoe verticillata, Bryophyllum verticillatum.

| Invite
Bryophyllum tubiflorum
1
Bryophyllum tubiflorum
201 views
 
Bryophyllum tubiflorum
2
Bryophyllum tubiflorum
181 views
 
Bryophyllum tubiflorum
3
Bryophyllum tubiflorum
210 views
 
Bryophyllum tubiflorum
4
Bryophyllum tubiflorum
271 views
 
Bryophyllum tubiflorum
5
Bryophyllum tubiflorum
274 views
 
Bryophyllum tubiflorum
6
Bryophyllum tubiflorum
246 views
 
Bryophyllum tubiflorum
7
Bryophyllum tubiflorum
221 views
 
Bryophyllum tubiflorum
8
Bryophyllum tubiflorum
183 views
 
Bryophyllum tubiflorum
9
Bryophyllum tubiflorum
275 views
 
Bryophyllum tubiflorum
10
Bryophyllum tubiflorum
265 views