Public Home > Crassulaceae pages. > Sedum > Sedum spectabile ( Hylotelephium spectabile )

Sedum spectabile ( Hylotelephium spectabile )

Family:Crassulaceae.
Habitat:Eastern Europe to Asia, Japan.
Synonym:Hylotelephium spectabile.

-Sedum:from the Latin sedo, "to sit," in reference to the manner in which some species attach themselves to stones or walls.
--------------------------
Οικογένεια:Crassulaceae.
Χωρα καταγωγής:Ανατολική Ευρώπη προς την Ασία, Ιαπωνία.
Συνώνυμο:Hylotelephium spectabile.

-Το Sedum πήρε το όνομα του από την Λατινική λέξη sedo ( =για να καθίσουν) αναφορικά με τον τρόπο που μερικά είδη συνδέονται με τις πέτρες και τους τοίχους.

| Invite
Sedum spectabile
1
Sedum spectabile
181 views
 
Sedum spectabile
2
Sedum spectabile
176 views
 
Sedum spectabile
3
Sedum spectabile
195 views
 
Sedum spectabile
4
Sedum spectabile
175 views
 
Sedum spectabile
5
Sedum spectabile
228 views
 
Sedum spectabile
6
Sedum spectabile
269 views
 
Sedum spectabile (10)
7
Sedum spectabile (10)
159 views
 
Sedum spectabile (7)
8
Sedum spectabile (7)
123 views
 
Sedum spectabile (8)
9
Sedum spectabile (8)
168 views
 
Sedum spectabile (9)
10
Sedum spectabile (9)
258 views/1 сomments