Public Home > Euphorbiaceae pages. > Euphorbia bupleurifolia

Euphorbia bupleurifolia

Author:Jacquin 1797.
Family:Euphorbiaceae.
Habitat:South Africa Cape Province,Natal.
Synonyms:Euphorbia oxystegia,Tithymalus bupleurifolius.
------------------------------------------
Φυτό που ο κορμός του μοιάζει με κουκουνάρι από την οικογένεια Euphorbiaceae και χωρα καταγωγής την N.Αφρική.
Στην καλλιέργεια χρειάζεται λίγο νερό και λίγο ήλιο.
Ο πολλαπλασιασμός της γίνετε με σπόρους.
Καταγράφηκε από τον Jacquin το 1797.
Συνώνυμα της είναι τα:
Euphorbia oxystegia,Tithymalus bupleurifolius.
Είναι εύκολη στην καλλιέργεια χωρίς πολλές απαιτήσεις.
Πολλοί καλλιεργητές αναφέρουν πως αντέχει από 10 μέχρι 8 το πολύ βαθμούς κελσίου.
Εμείς την έχουμε μόνιμα έξω, ακόμη και στις χαμηλότερες θερμοκρασίες της Αθηνας.
Τα 2 τελευταία χρονια το φυτό δεν έχει πέσει σε περίοδο ανάπαυσης αλλά αναπτύσσεται ακόμη και τον χειμώνα.

| Invite
Euphorbia bupleurifolia
1
Euphorbia bupleurifolia
328 views
 
Euphorbia bupleurifolia
2
Euphorbia bupleurifolia
325 views
 
Euphorbia bupleurifolia
3
Euphorbia bupleurifolia
303 views
 
Euphorbia bupleurifolia
4
Euphorbia bupleurifolia
400 views
 
Euphorbia bupleurifolia
5
Euphorbia bupleurifolia
226 views
 
Euphorbia bupleurifolia
6
Euphorbia bupleurifolia
256 views
 
Euphorbia bupleurifolia
7
Euphorbia bupleurifolia
182 views
 
Euphorbia bupleurifolia
8
Euphorbia bupleurifolia
198 views
 
Euphorbia bupleurifolia
9
Euphorbia bupleurifolia
189 views
 
Euphorbia bupleurifolia
10
Euphorbia bupleurifolia
226 views
 
Euphorbia bupleurifolia
11
Euphorbia bupleurifolia
209 views
 
Euphorbia bupleurifolia
12
Euphorbia bupleurifolia
140 views
 
Euphorbia bupleurifolia
13
Euphorbia bupleurifolia
203 views
 
Euphorbia bupleurifolia
14
Euphorbia bupleurifolia
119 views
 
Euphorbia bupleurifolia
15
Euphorbia bupleurifolia
125 views
 
Euphorbia bupleurifolia
16
Euphorbia bupleurifolia
135 views