Public Home > Euphorbiaceae pages. > Euphorbia obesa ssp. obesa cristata

Euphorbia obesa ssp. obesa cristata

Author:Hooker 1903.
Family: Euphorbiaceae subfamily: Euphorbioideae tribe: Euphorbieae subtribe: Euphorbiinae.
Habitat:South Africa - Cape Province.
Synonym:Euphorbia obesa,Euphorbia obesum.
____________________
Σφαιρικό παχυφυτο από την οικογένεια Euphorbiaceae.
Καταγράφηκε από τον Hooker το 1903 και έχει καταγωγή την Νότιο Αφρική.
Αν και είναι πολύ εύκολο να την βρει κάποιος σχεδόν παντού, στην φύση είναι υπό εξαφάνιση.
Συνήθως είναι οκτάπλευρη και το γάλα της είναι δηλητηριώδες όπως σε όλες τις Euphorbia.
Τα λουλούδια της είναι μικρά, ασήμαντα και ελαφρά αρωματικά.
Για την γονιμοποίηση τους χρειάζεται δυο φυτά, αρσενικό και θηλυκό.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους.


| Invite
Euphorbia obesa cristata
1
Euphorbia obesa cristata
302 views
 
Euphorbia obesa cristata
2
Euphorbia obesa cristata
204 views
 
Euphorbia obesa cristata
3
Euphorbia obesa cristata
200 views
 
Euphorbia obesa cristata
4
Euphorbia obesa cristata
224 views
 
Euphorbia obesa cristata
5
Euphorbia obesa cristata
233 views
 
Euphorbia obesa cristata
6
Euphorbia obesa cristata
281 views
 
Euphorbia obesa cristata
7
Euphorbia obesa cristata
321 views
 
Euphorbia obesa
8
Euphorbia obesa
201 views
 
Euphorbia obesa
9
Euphorbia obesa
305 views
 
Euphorbia obesa
10
Euphorbia obesa
220 views
 
Euphorbia obesa
11
Euphorbia obesa
216 views
 
Euphorbia obesa
12
Euphorbia obesa
148 views
 
Euphorbia obesa
13
Euphorbia obesa
121 views
 
Euphorbia obesa
14
Euphorbia obesa
158 views
 
Euphorbia obesa
15
Euphorbia obesa
171 views
 
Euphorbia obesa
16
Euphorbia obesa
130 views