Public Home > = Gymnocalycium pages. > Gymnocalycium anisitsii

Gymnocalycium anisitsii

Author:(KSch)Britton & Rose 1922.
Habitat: Brazil, Bolivia, Paraguay.
Synonym:Echinocactus anisitsii KSch 1900,
Gymnocalycium griseopallidum, Echinocactus joossensianum,
Gymnocalycium tucavocense, Gymnocalycium damsii var. tucavocense,
Gymnocalycium joossensianum, Echinocactus damsii,
Gymnocalycium damsii
Family: Cactaceae.

- From the Greek words 'gymnos' meaning naked and 'kalyx' meaning bud.
________________________
Καταγράφηκε από: (KSch)Britton & Rose.
Έτος καταγραφής: 1922.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Βραζιλία, Παραγουάη, Βολιβία.
Συνώνυμα:Echinocactus anisitsii KSch 1900,
Gymnocalycium griseopallidum, Echinocactus joossensianum,
Gymnocalycium tucavocense, Gymnocalycium damsii var. tucavocense,
Gymnocalycium joossensianum, Echinocactus damsii,
Gymnocalycium damsii.

Το όνομα του γένους προέρχεται από τις Ελληνικές λέξης 'γυμνός' και 'κάλυκας' και ανφέρεται στους γυμνούς από αγκάθια κάλυκες.

| Invite
Gymnocalycium anisitsii
1
Gymnocalycium anisitsii
309 views
 
Gymnocalycium anisitsii
2
Gymnocalycium anisitsii
191 views
 
Gymnocalycium anisitsii
3
Gymnocalycium anisitsii
232 views
 
Gymnocalycium anisitsii
4
Gymnocalycium anisitsii
172 views
 
Gymnocalycium anisitsii
5
Gymnocalycium anisitsii
163 views
 
Gymnocalycium anisitsii
6
Gymnocalycium anisitsii
142 views