Public Home > = Gymnocalycium pages. > Gymnocalycium anisitsii -a

Gymnocalycium anisitsii -a

Author: (K. Schumann) Britton & Rose 1922
Habitat: Brazil, Bolivia, Paraguay
Synonym: Gymnocalycium griseopallidum, Echinocactus joossensianum, Gymnocalycium tucavocense, Gymnocalycium damsii var. tucavocense, Gymnocalycium joossensianum, Echinocactus damsii, Echinocactus anisitsii, Gymnocalycium damsii.
Family:Cactaceae.

- From the Greek words 'gymnos' meaning naked and 'kalyx' meaning bud.
_____________________________
Gymnocalycium anisitsii (K. Schumann) Britton & Rose 1922
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Βραζιλία, Βολιβία, Παραγουάη.
Συνώνυμα: Gymnocalycium griseopallidum, Echinocactus joossensianum, Gymnocalycium tucavocense, Gymnocalycium damsii var. tucavocense, Gymnocalycium joossensianum, Echinocactus damsii, Echinocactus anisitsii, Gymnocalycium damsii.

Το όνομα του γένους προέρχεται από τις Ελληνικές λέξης 'γυμνός' και 'κάλυκας 'και ανφέρεται στους γυμνούς από αγκάθια κάλυκες.

| Invite
Gymnocalycium anisitsii
1
Gymnocalycium anisitsii
192 views
 
Gymnocalycium anisitsii
2
Gymnocalycium anisitsii
244 views
 
Gymnocalycium anisitsii
3
Gymnocalycium anisitsii
358 views
 
Gymnocalycium anisitsii
4
Gymnocalycium anisitsii
246 views
 
Gymnocalycium anisitsii
5
Gymnocalycium anisitsii
328 views
 
Gymnocalycium anisitsii
6
Gymnocalycium anisitsii
432 views/2 сomments
Gymnocalycium anisitsii
7
Gymnocalycium anisitsii
244 views
 
Gymnocalycium anisitsii
8
Gymnocalycium anisitsii
203 views
 
Gymnocalycium anisitsii
9
Gymnocalycium anisitsii
218 views
 
Gymnocalycium anisitsii
10
Gymnocalycium anisitsii
226 views
 
Gymnocalycium anisitsii
11
Gymnocalycium anisitsii
218 views
 
Gymnocalycium anisitsii
12
Gymnocalycium anisitsii
242 views
 
Gymnocalycium anisitsii
13
Gymnocalycium anisitsii
191 views