Public Home > = Gymnocalycium pages. > Gymnocalycium mackieanum

Gymnocalycium mackieanum

Author: (Hook.) D.Metzing, M.Meregalli & R.Kiesling.
Family:Cactaceae.
Habitat:Argentina.
Synonym:Echinocactus mackieanus, Gymnocalycium schatzlianum,
Gymnocalycium reductum var. schatzlianum.



- From the Greek words 'gymnos' meaning naked and 'kalyx' meaning bud.
__________________________________
Καταγράφηκε από: (Hook.) D.Metzing, M.Meregalli & R.Kiesling.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Αργεντινή.
Συνώνυμα: Echinocactus mackieanus, Gymnocalycium schatzlianum,
Gymnocalycium reductum var. schatzlianum.

Το όνομα του γένους προέρχεται από τις Ελληνικές λέξης 'γυμνός' και 'κάλυκας 'και ανφέρεται στους γυμνούς από αγκάθια κάλυκες.

| Invite
Gymnocalycium mackieanum
1
Gymnocalycium mackieanum
289 views
 
Gymnocalycium mackieanum
2
Gymnocalycium mackieanum
300 views
 
Gymnocalycium mackieanum
3
Gymnocalycium mackieanum
147 views
 
Gymnocalycium mackieanum
4
Gymnocalycium mackieanum
160 views
 
Gymnocalycium mackieanum
5
Gymnocalycium mackieanum
150 views
 
Gymnocalycium mackieanum
6
Gymnocalycium mackieanum
205 views
 
Gymnocalycium mackieanum
7
Gymnocalycium mackieanum
180 views
 
Gymnocalycium mackieanum
8
Gymnocalycium mackieanum
182 views
 
Gymnocalycium mackieanum
9
Gymnocalycium mackieanum
212 views