Public Home > = Gymnocalycium pages. > Gymnocalycium pflanzii variegata

Gymnocalycium pflanzii variegata

Author: Gymnocalycium pflanzii (Vaupel) Werderm.
Family: Cactaceae.
Habitat: Argentina, Bolivia.
Synonym: Gymnocalycium marquezii, Gymnocalycium milaresii, Gymnocalycium izozogsii, Gymnocalycium chuquisacanum, Gymnocalycium comaparense, Gymnocalycium riograndense, Gymnocalycium pflanzii var. lagunillasense, Gymnocalycium lagunillasense, Echinocactus pflanzii, Gymnocalycium zegarrae

- From the Greek words 'gymnos' meaning naked and 'kalyx' meaning bud.
__________________________________
Gymnocalycium pflanzii (Vaupel) Werderm.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Αργεντινή, Βολιβία.
Συνώνυμα: Gymnocalycium marquezii, Gymnocalycium milaresii, Gymnocalycium izozogsii, Gymnocalycium chuquisacanum, Gymnocalycium comaparense, Gymnocalycium riograndense, Gymnocalycium pflanzii var. lagunillasense, Gymnocalycium lagunillasense, Echinocactus pflanzii, Gymnocalycium zegarrae

Το όνομα του γένους προέρχεται από τις Ελληνικές λέξης 'γυμνός' και 'κάλυκας' και ανφέρεται στους γυμνούς από αγκάθια κάλυκες.

| Invite
DSC08627
1
DSC08627
207 views
 
DSC08620
2
DSC08620
205 views
 
DSC08621
3
DSC08621
238 views
 
DSC08624
4
DSC08624
311 views
 
DSC08626
5
DSC08626
247 views