Public Home > = Gymnocalycium pages. > Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium fr…

Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )

Author: Ritter 1979.
Habitat: Paraguay.
Synonym:Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii, Gymnocalycium friedrichii.
Family:Cactaceae.

- From the Greek words 'gymnos' meaning naked and 'kalyx' meaning bud.
_____________________________
Καταγράφηκε από: Ritter .
Έτος καταγραφής: 1979.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Παραγουάη.
Συνώνυμα: Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii, Gymnocalycium friedrichii.

Το όνομα του γένους προέρχεται από τις Ελληνικές λέξης 'γυμνός' και 'κάλυκας 'και ανφέρεται στους γυμνούς από αγκάθια κάλυκες.

| Invite
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
1
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
368 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
2
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
367 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
3
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
308 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
4
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
299 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
5
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
325 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
6
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
326 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
7
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
281 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
8
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
246 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
9
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
330 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
10
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
364 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
11
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
305 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
12
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
329 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
13
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
505 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
14
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
320 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
15
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
252 views
 
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnocalycium friedrichii )
16
Gymnocalycium stenopleurum ( Gymnoca…
191 views