Bowiea volubilis

Family:Hyacinthaceae.
Author:Harv.ex Hook.f.
Habitat:Kenya,Tanzania,Uganda,Angola,Malawi,Mozambique,Zimbabwe,South Africa.
Synonyms:Ophiobostryx volubilis(Harv.ex Hook.f.)Skeels.,Bowiea nana,Schizobasopsis volubilis.
Pop names:Sea onion,Climbing onion,Zulo potato.
-The genus is named after the British botanist James Bowie that collected them for the Kew botanical gardens in the 19th century.
--------------------------------------------------
Η Bowiea volubilis ανήκει στην οικογένεια Hyacinthaceae και καταγράφηκε από τον Harvey το 1867 στην Νότια και Δυτική Αφρική.
Στην καλλιέργεια θέλει λίγο νερό και λίγο ήλιο.
Τα λουλούδια της είναι πρασινου χρώματος και πολλαπλασιάζεται με σπόρους και βολβούς.
Συνώνυμα της είναι τα :Ophiobostryx volubilis(Harv.ex Hook.f.)Skeels.,Bowiea nana,Schizobasopsis volubilis.

-Oλο το φυτό είναι άκρως δηλητηριώδες.

| Invite
Bowiea volubilis
1
Bowiea volubilis
290 views
 
Bowiea volubilis
2
Bowiea volubilis
381 views/1 сomments
Bowiea volubilis
3
Bowiea volubilis
221 views
 
Bowiea volubilis
4
Bowiea volubilis
226 views
 
Bowiea volubilis
5
Bowiea volubilis
211 views
 
Bowiea volubilis
6
Bowiea volubilis
245 views
 
Bowiea volubilis
7
Bowiea volubilis
209 views
 
Bowiea volubilis
8
Bowiea volubilis
258 views
 
Bowiea volubilis
9
Bowiea volubilis
373 views
 
Bowiea volubilis
10
Bowiea volubilis
296 views
 
Bowiea volubilis
11
Bowiea volubilis
180 views
 
Bowiea volubilis
12
Bowiea volubilis
185 views
 
Bowiea volubilis
13
Bowiea volubilis
174 views
 
Bowiea volubilis
14
Bowiea volubilis
171 views
 
Bowiea volubilis
15
Bowiea volubilis
196 views
 
Bowiea volubilis
16
Bowiea volubilis
216 views