Public Home > - Plants > Ruta graveolens

Ruta graveolens

Ruta graveolens L.
Family:Rutaceae.
Habitat:Southern Europe.
Common Names:rue,arruda,ruda,common rue,herb of Grace.
----------------------------------
Αιθάλης θάμνος από την οικογένεια Rutaceae .
Φυτρώνει στις περιοχές της Μεσογείου και της B.Αφρικής σε ηλιόλουστες τοποθεσίες.
Έχει έντονο δυσάρεστο άρωμα και χρησιμοποιείτε στην ιατρική.
Στην λαϊκή παράδοση πιστεύετε ότι καταπολεμά την γλωσσοφαγιά.
Τα λουλούδια του βγαίνουν σε ταξιανθίες και είναι μικρά πρασινοκίτρινα.

| Invite
Ruta graveolens
1
Ruta graveolens
229 views
 
Ruta graveolens
2
Ruta graveolens
202 views