Public Home > Portulacaceae pages. ( Montiaceae, … > Anacampseros namaquensis

Anacampseros namaquensis

Author:Pears et Stephens.
Family:Portulacaceae.
Habitat:S.Africa.
Synonyms: Anacampseros filamentos(Haw.)Sims subsp. namaquensi(H.Pearson & Stephens)G.D.Rowley.

-Anacampseros:From the Greek anakampto 'to recover' and eros 'love', an herb which was believed to bring back love if touched.
____________________________
Καταγράφηκε από: Pears et Stephens.
Οικογένεια : Portulacaceae.
Χώρα καταγωγής : Νότιο Αφρική.
Συνώνυμα : Anacampseros filamentos(Haw.)Sims subsp. namaquensi(H.Pearson & Stephens)G.D.Rowley.

-Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική λέξη 'Ανακάμπτω' και σύμφωνα με τον μύθο τα φυτά αυτά ευνοούσαν την επιστροφή του χαμένου ερωτα.

| Invite
Anacampseros namaquensis
1
Anacampseros namaquensis
601 views
 
Anacampseros namaquensis
2
Anacampseros namaquensis
677 views
 
Anacampseros namaquensis
3
Anacampseros namaquensis
664 views
 
Anacampseros namaquensis
4
Anacampseros namaquensis
469 views
 
Anacampseros namaquensis
5
Anacampseros namaquensis
382 views
 
Anacampseros namaquensis
6
Anacampseros namaquensis
342 views
 
Anacampseros namaquensis
7
Anacampseros namaquensis
352 views
 
Anacampseros namaquensis
8
Anacampseros namaquensis
331 views
 
Anacampseros namaquensis
9
Anacampseros namaquensis
318 views
 
Anacampseros namaquensis
10
Anacampseros namaquensis
334 views