Public Home > Portulacaceae pages. ( Montiaceae, … > Anacampseros recurvata (Synonym:Avonia recurv…

Anacampseros recurvata (Synonym:Avonia recurvata)

-15km S.of Pofader.

Author:Schönland.
Family:Portulacaceae.
Habitat: S.Africa.
Synonym:Avonia recurvata(Schönland)G.D.Rowley.

-Anacampseros:From the Greek anakampto 'to recover' and eros 'love', an herb which was believed to bring back love if touched.
__________________________
Καταγράφηκε από: Schönland.
Οικογένεια : Portulacaceae.
Χώρα καταγωγής :Νότιο Αφρική.
Συνώνυμα : Avonia recurvata(Schönland)G.D.Rowley.

-Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική λέξη 'Ανακάμπτω' και σύμφωνα με τον μύθο τα φυτά αυτά ευνοούσαν την επιστροφή του χαμένου ερωτα.

| Invite
Anacampseros recurvata
1
Anacampseros recurvata
470 views
 
Anacampseros recurvata
2
Anacampseros recurvata
302 views
 
Anacampseros recurvata roots-caudex
3
Anacampseros recurvata roots-caudex
435 views
 
Anacampseros recurvata
4
Anacampseros recurvata
250 views
 
Anacampseros recurvata
5
Anacampseros recurvata
240 views
 
Anacampseros recurvata
6
Anacampseros recurvata
293 views
 
Anacampseros recurvata
7
Anacampseros recurvata
172 views
 
Anacampseros recurvata
8
Anacampseros recurvata
211 views
 
Anacampseros recurvata
9
Anacampseros recurvata
182 views
 
Anacampseros recurvata
10
Anacampseros recurvata
210 views
 
Anacampseros recurvata
11
Anacampseros recurvata
231 views
 
Anacampseros recurvata
12
Anacampseros recurvata
126 views
 
Anacampseros recurvata
13
Anacampseros recurvata
114 views
 
Anacampseros recurvata
14
Anacampseros recurvata
133 views