Public Home > Portulacaceae pages. ( Montiaceae, … > Avonia quinaria ssp. alstonii

Avonia quinaria ssp. alstonii

Author:Avonia quinaria(E.Mey.ex Fenzl)G.D.Rowley subsp.alstonii(Schönland)G.D.Rowley.
Family:Portulacaceae.
Habitat:Namibia,Cape Province.
Synonyms:Anacampseros alstonii,Anacampseros quinaria.

-Anacampseros:From the Greek anakampto 'to recover' and eros 'love', an herb which was believed to bring back love if touched.
_________________________
Καταγράφηκε από: Avonia quinaria(E.Mey.ex Fenzl)G.D.Rowley subsp.alstonii(Schönland)G.D.Rowley.
Οικογένεια : Portulacaceae.
Χώρα καταγωγής : Ναμίμπια.
Συνώνυμα : Anacampseros alstonii,Anacampseros quinaria.

-Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική λέξη 'Ανακάμπτω' και σύμφωνα με τον μύθο τα φυτά αυτά ευνοούσαν την επιστροφή του χαμένου ερωτα.

| Invite
Avonia quinaria ssp alstonii
1
Avonia quinaria ssp alstonii
527 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
2
Avonia quinaria ssp alstonii
504 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
3
Avonia quinaria ssp alstonii
566 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
4
Avonia quinaria ssp alstonii
523 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
5
Avonia quinaria ssp alstonii
584 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
6
Avonia quinaria ssp alstonii
815 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
7
Avonia quinaria ssp alstonii
598 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
8
Avonia quinaria ssp alstonii
686 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
9
Avonia quinaria ssp alstonii
556 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
10
Avonia quinaria ssp alstonii
496 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
11
Avonia quinaria ssp alstonii
295 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
12
Avonia quinaria ssp alstonii
333 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
13
Avonia quinaria ssp alstonii
181 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
14
Avonia quinaria ssp alstonii
154 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
15
Avonia quinaria ssp alstonii
175 views
 
Avonia quinaria ssp alstonii
16
Avonia quinaria ssp alstonii
203 views