Talinum caffrum

Author:Ecklon & Zeyher 1836.
Family:Portulacaceae / Talinaceae.
Habitat:Tanzania,Kenya,South Africa,Zimbabwe.
Synonyms:Portulaca caffra,Claytonia caffra,Talinum esculentum.
_______________________________
Φυτό με caudex από την οικογένεια Portulacaceae.
Καταγράφηκε το 1836 από τους Christian Friedrich Ecklon & Carl Ludwig Philipp Zeyher.
Είναι ενδημικό στην Τανζανία, την Κένυα, την Ζιμπάμπουε και την Νότιο Αφρική, όπου το caudex τρώγεται από τους ιθαγενείς βάζοντας του αλάτι.
Τα λουλούδια του είναι κίτρινα και πολλαπλασιάζεται με σπόρους.
Συνώνυμα του είναι τα Portulaca caffra,Claytonia caffra και Talinum esculentum.
________________________________
Μετά τις τελευταίες ταξινομικές αλλαγές το γένος Talinum μεταφέρθηκε στην οικογένεια Talinaceae.
( Από την οικογένεια Portulacaceae :
*τα γένη Talinella, Talinum μετακινούνται στην οικογένεια Talinaceae.
*τα γένη Amphipetalum, Anacampseros, Avonia, Calyptrotheca, Ceraria, Cistanthe, Dendroportulaca, Grahamia, Lewisia, Parakeelya, Portulacaria, Schreiteria μετακινούνται στην οικογένεια Montiaceae.
*στην οικογένεια Portulacaceae παραμένει μόνο το παχυφυτο γένος Portulaca ).

| Invite
Talinum caffrum
1
Talinum caffrum
422 views
 
Talinum caffrum
2
Talinum caffrum
343 views
 
Talinum caffrum
3
Talinum caffrum
395 views
 
Talinum caffrum
4
Talinum caffrum
438 views
 
Talinum caffrum
5
Talinum caffrum
1324 views/1 сomments
Talinum caffrum
6
Talinum caffrum
400 views
 
Talinum caffrum
7
Talinum caffrum
362 views
 
Talinum caffrum
8
Talinum caffrum
336 views
 
Talinum caffrum
9
Talinum caffrum
340 views
 
Talinum caffrum
10
Talinum caffrum
377 views
 
Talinum caffrum
11
Talinum caffrum
234 views
 
Talinum caffrum
12
Talinum caffrum
202 views
 
Talinum caffrum
13
Talinum caffrum
229 views
 
Talinum caffrum
14
Talinum caffrum
245 views
 
Talinum caffrum
15
Talinum caffrum
236 views
 
Talinum caffrum
16
Talinum caffrum
268 views